Agatha Christie

Královna detektivek se narodila 15. září 1890 jako Agatha Mary Clarissa Millerová. Agatha získala domácí vzdělání a v 16 letech odjíždí do Paříže studovat zpěv. Díky své ostýchavosti ale dala přednost psaní. Se svým prvním manželem důstojníkem Archibaldem Christie měla dceru Rosalindu. Po rozvodu navštívila vykopávky v Iráku a seznámila se s druhým manželem archeologem Mawem Mallowanem.

V roce 1921 vydává svou první knihu Záhada na zámku Styles. Celkem napsala Agatha Christie 70 detektivních románů a dále napsala 32 souborů povídek, 16 divadelních her, jednu rozhlasovou hru, dvě sbírky básní a paměti. Je druhou nejprodávanější literární autorkou všech dob. Christie navázala na britskou tradici detektivního románu, tajemná vražda se vyřeší na konci příběhu, kdy jsou přítomni všichni podezřelí. Stvořila známé postavy Hercula Poirota a Jane Marplovou.

Roku 1971 získala od Alžběty II. titul „Dáma britského impéria“. Zemřela v Anglii v roce 1976.

Předstírat, že víme, to stojí víc úsilí, než dozvědět se.

— Agatha Christie

Učitelky mají v sobě něco, z čeho mi naskakuje husí kůže.

— Agatha Christie

Logika a prozíravost je v moderní detektivce samozřejmost. V ponorce zajisté objevíš spíš zarostlého mariňáka než sloupovou dvoranu s tančícími páry.

— Agatha Christie

Někoho vášnivě milovat, to s sebou zpravidla nese víc trápení než radosti. Stejně by si ale měl každý tuhle zkušenost prožít. Ten, kdo nikdy nemiloval, jako by nikdy doopravdy nežil.

— Agatha Christie

V žárlivosti je více sebelásky než lásky. Žárlivost se rodí s láskou ale ne vždy s ní úmírá.

— Agatha Christie

Fakt, že budík nezazvonil, změnil už mnoho lidských osudů.

— Agatha Christie

Člověka potěší, že k domácím kalamitám dochází i v těch nejvyšších kruzích.

— Agatha Christie

Žena, která je provdána za archeologa, se může považovat za šťastnou, protože čím je starší, tím je pro svého muže zajímavější.

— Agatha Christie

Nemůžeš si prostě dovolit věřit všemu, co ti lidé napovídají. Když se mi někdy něco nezdá, nevěřím vůbec nikomu. Víš, znám moc dobře lidskou přirozenost.

— Agatha Christie

Minulost je někdy velmi pěkné místo k životu.