Bill Gates

William Henry Gates III je spoluzakladatelem a předsedou představenstva společnosti Microsoft. Narodil se 28. října 1955 v Seattlu. Na soukromé střední škole se začal učit programovat. Zapsal se na práva na Harvardu, chtěl být právníkem jako jeho otec. V průběhu studia vytvořil se svým kamarádem ze střední školy Paulem Allenem základní programovací jazyk pro osobní počítač Altair 8800.
Roku 1975 založil s Allenem společnost Micro-Soft. Firmě IBM prodali programovací systém MS-DOS, který se stal standardem v oblasti osobních počítačů. Microsoft tak díky spolupráci s IBM získal vedoucí postavení na trhu. V roce 2008 opustil všechny manažerské funkce ve firmě a zůstal v Microsoftu jako předseda správní rady a poradce.
Gates se oženil s Melindou Frenchovou a mají spolu tři děti. Nadaci, kterou se svou ženou založili, je největší soukromou charitativní nadací na světě. Bill Gates je podle časopisu Forbes nejbohatší člověk světa.

Úspěch je špatným učitelem. Dokáže ošálit chytré lidi, kteří si pak myslí, že nemůžou prohrát.

— Bill Gates

Kdybychom nenajímali skvělé lidi a nepostupovali plnou parou vpřed, snadno bychom ztráceli své pozice a stali bychom se průměrnou společností.

— Bill Gates

Existují lidé, kteří nemají rádi kapitalismus a lidé, kteří nemají rádi počítače. Neexistují ale lidé, kteří mají rádi počítače a nemají rádi Microsoft.

— Bill Gates

Peníze za určitou částkou pro mě nemají žádné využití. Jediné jejich využití je vybudování organizace, která věnuje tyto peníze chudším částem světa.

— Bill Gates

Moje nejdůležitější práce je vývoj osobního počítače. To jsem dělal od 20 do 40, ani jsem se kvůli tomu neoženil. To je mé nejcennější životní dílo.

— Bill Gates

Naprosté vymýcení určité nemoci je zvláštní. Nula je magické číslo. Buď uděláte to, co je potřeba, abyste se dostali k nule. A pak jste šťastní, že jste to udělali. Nebo se tomu přiblížíte a vzdáte to a pak se (nemoc) vrátí. V tom případě jste ale vyplýtvali spoustu času a peněz.

— Bill Gates

Já a Steve jsme velice odlišní. Ale oba jsme byli dobří ve vybírání spolupracovníků. Oba jsme byli velice energičtí a pracovali jsme hodně tvrdě. Původní Mac software jsme navrhovali společně. Byli jsme v té době velice naivní. Steve Jobs říkal, že počítač bude stát 500 dolarů, ale nakonec stál 2000 dolarů. Ale byla to skvělá zkušenost.

— Bill Gates

Když jsme zakládali Microsoft, zvolili jsme si jako motto „počítač pro každého pracovníka“ a „počítač v každé domácnosti“. Nedošlo nám ale, že k tomu je potřeba obrovská společnost. Pokaždé, když jsem společnost zvětšoval, pomyslel jsem si: “Panebože, můžeme se vůbec ještě zvětšovat?

— Bill Gates

Nejvíce nespokojení zákazníci jsou váš největší zdroj, ze kterého se můžete poučit.

— Bill Gates

Občas se necháme zaskočit. Když internet přišel, měli jsme ho na seznamu priorit jako pátý nebo šestý.

— Bill Gates

Microsoft měl v minulosti mnoho soupeřů. Ale dnes je najdete pouze v muzeích.

— Bill Gates

Neúspěšní lidé se trestají za své chyby, odsuzují se za svou nedokonalost. Připadají si méněcenní. Úspěšní lidé vědí, že chyby jsou doprovodným znakem vývoje každého člověka. Z chyb se poučte, zlepšujte se a kráčejte dál se vztyčenou hlavou.

— Bill Gates

Neudělal jsem zkoušky z některých předmětů, ale můj přítel je udělal všechny. Teď je inženýrem v Microsoftu a já jsem vlastníkem Microsoftu.

— Bill Gates

Než dáte dítěti peníze, je lepší mu vysvětlit, jak si peníze vydělat nebo zasloužit.

— Bill Gates

Člověk může rychle zbohatnout jen třemi způsoby: dědictvím, zločinem, nebo výhodnou svatbou.

— Bill Gates

Škola je jako alkohol, znásobí vaše schopnosti, které už máte.

— Bill Gates

Co můžete odložit jednou, odložíte pokaždé.

— Bill Gates

Když jde o čas, platí zvláštní matematika. Řešíte-li v jedné chvíli jeden problém, vyřešíte jich více, než když řešíte souběžně jakýkoli vyšší počet problémů.