← zpět na všechny autory
Agatha Christie

Agatha Christie

* 15. září 1890 — ✝ 12. leden 1976

Královna detektivek se narodila 15. září 1890 jako Agatha Mary Clarissa Millerová. Agatha získala domácí vzdělání a v 16 letech odjíždí do Paříže studovat zpěv. Díky své ostýchavosti ale dala přednost psaní. Se svým prvním manželem důstojníkem Archibaldem Christie měla dceru Rosalindu. Po rozvodu navštívila vykopávky v Iráku a seznámila se s druhým manželem archeologem Mawem Mallowanem.

V roce 1921 vydává svou první knihu Záhada na zámku Styles. Celkem napsala Agatha Christie 70 detektivních románů a dále napsala 32 souborů povídek, 16 divadelních her, jednu rozhlasovou hru, dvě sbírky básní a paměti. Je druhou nejprodávanější literární autorkou všech dob. Christie navázala na britskou tradici detektivního románu, tajemná vražda se vyřeší na konci příběhu, kdy jsou přítomni všichni podezřelí. Stvořila známé postavy Hercula Poirota a Jane Marplovou.

Roku 1971 získala od Alžběty II. titul „Dáma britského impéria“. Zemřela v Anglii v roce 1976.

Citáty

Předstírat, že víme, to stojí víc úsilí, než dozvědět se.

Učitelky mají v sobě něco, z čeho mi naskakuje husí kůže.

Logika a prozíravost je v moderní detektivce samozřejmost. V ponorce zajisté objevíš spíš zarostlého mariňáka než sloupovou dvoranu s tančícími páry.

Někoho vášnivě milovat, to s sebou zpravidla nese víc trápení než radosti. Stejně by si ale měl každý tuhle zkušenost prožít. Ten, kdo nikdy nemiloval, jako by nikdy doopravdy nežil.

V žárlivosti je více sebelásky než lásky. Žárlivost se rodí s láskou ale ne vždy s ní úmírá.

Fakt, že budík nezazvonil, změnil už mnoho lidských osudů.

Člověka potěší, že k domácím kalamitám dochází i v těch nejvyšších kruzích.

Žena, která je provdána za archeologa, se může považovat za šťastnou, protože čím je starší, tím je pro svého muže zajímavější.

Nemůžeš si prostě dovolit věřit všemu, co ti lidé napovídají. Když se mi někdy něco nezdá, nevěřím vůbec nikomu. Víš, znám moc dobře lidskou přirozenost.