← zpět na všechny autory
Bill Gates

Bill Gates

* 28. říjen 1955

Citáty

Úspěch je špatným učitelem. Dokáže ošálit chytré lidi, kteří si pak myslí, že nemůžou prohrát.

Kdybychom nenajímali skvělé lidi a nepostupovali plnou parou vpřed, snadno bychom ztráceli své pozice a stali bychom se průměrnou společností.

Existují lidé, kteří nemají rádi kapitalismus a lidé, kteří nemají rádi počítače. Neexistují ale lidé, kteří mají rádi počítače a nemají rádi Microsoft.

Peníze za určitou částkou pro mě nemají žádné využití. Jediné jejich využití je vybudování organizace, která věnuje tyto peníze chudším částem světa.

Moje nejdůležitější práce je vývoj osobního počítače. To jsem dělal od 20 do 40, ani jsem se kvůli tomu neoženil. To je mé nejcennější životní dílo.

Naprosté vymýcení určité nemoci je zvláštní. Nula je magické číslo. Buď uděláte to, co je potřeba, abyste se dostali k nule. A pak jste šťastní, že jste to udělali. Nebo se tomu přiblížíte a vzdáte to a pak se (nemoc) vrátí. V tom případě jste ale vyplýtvali spoustu času a peněz.

Já a Steve jsme velice odlišní. Ale oba jsme byli dobří ve vybírání spolupracovníků. Oba jsme byli velice energičtí a pracovali jsme hodně tvrdě. Původní Mac software jsme navrhovali společně. Byli jsme v té době velice naivní. Steve Jobs říkal, že počítač bude stát 500 dolarů, ale nakonec stál 2000 dolarů. Ale byla to skvělá zkušenost.

Když jsme zakládali Microsoft, zvolili jsme si jako motto „počítač pro každého pracovníka“ a „počítač v každé domácnosti“. Nedošlo nám ale, že k tomu je potřeba obrovská společnost. Pokaždé, když jsem společnost zvětšoval, pomyslel jsem si: “Panebože, můžeme se vůbec ještě zvětšovat?

Nejvíce nespokojení zákazníci jsou váš největší zdroj, ze kterého se můžete poučit.

Občas se necháme zaskočit. Když internet přišel, měli jsme ho na seznamu priorit jako pátý nebo šestý.

Microsoft měl v minulosti mnoho soupeřů. Ale dnes je najdete pouze v muzeích.

Neúspěšní lidé se trestají za své chyby, odsuzují se za svou nedokonalost. Připadají si méněcenní. Úspěšní lidé vědí, že chyby jsou doprovodným znakem vývoje každého člověka. Z chyb se poučte, zlepšujte se a kráčejte dál se vztyčenou hlavou.

Neudělal jsem zkoušky z některých předmětů, ale můj přítel je udělal všechny. Teď je inženýrem v Microsoftu a já jsem vlastníkem Microsoftu.

Než dáte dítěti peníze, je lepší mu vysvětlit, jak si peníze vydělat nebo zasloužit.

Člověk může rychle zbohatnout jen třemi způsoby: dědictvím, zločinem, nebo výhodnou svatbou.

Škola je jako alkohol, znásobí vaše schopnosti, které už máte.

Co můžete odložit jednou, odložíte pokaždé.

Když jde o čas, platí zvláštní matematika. Řešíte-li v jedné chvíli jeden problém, vyřešíte jich více, než když řešíte souběžně jakýkoli vyšší počet problémů.