← zpět na všechny autory
Paulo Coelho

Paulo Coelho

* 24. srpen 1947

Paulo Coelho se narodil 24. srpna 1947 v brazilském městě Rio de Janeiro. Je známý brazilský spisovatel, textař, dramatik, novinář a scenárista. Jako spisovatel se nejvíce zapsal do paměti čtenářů díly Alchymista a Poutník-Mágův deník.

Jeho rodiče nebyli naklonění tomu, aby se z něj stal spisovatel. V mládí experimentoval s drogami, několikrát byl poslán do psychiatrické léčebny. V 80. letech vykonal Svatojakubskou cestu do poutního města do Santiaga de Compostela a stal se katolíkem. Je nositelem řady ocenění, z nichž jmenujme Řád umění a literatury z roku 1995. V následujícím roce se stal zvláštním poradcem programu UNESCO pro duchovní sbližování a mezikulturní dialog.

Citáty

Život je někdy velmi skoupý, uplynou dny, týdny, měsíce a roky, aniž člověk zažije něco nového. Ale pak se otevřou dveře a dovnitř se vřítí lavina. V jednu chvíli nemáte nic, a najednou máte víc, než dokážete přijmout.

Co záleží na strachu z odmítnutí, na odkládání nějakého činu na jindy, když nejdůležitější ze všeho je žít naplno a s radostí? Teď jsem zavřený v rakvi a je příliš pozdě vrátit se zpátky a prokazovat odvahu, kterou jsem neměl.

Člověk miluje, protože miluje. Není k tomu žádný důvod.

Když něco opravdu chceš, celý vesmír se spojí, abys to mohl uskutečnit.

Odvaha je strach, který se modlí.

Lidé poznají velice brzy, proč mají žít

Každý člověk na Zemi, bez ohledu na to, co dělá, hraje vždycky hlavní roli v Historii světa. A obvykle o tom neví.

Bojíme se jenom, že ztratíme to, co máme. Ten strach ale přejde, když pochopíme, že náš příběh a příběh světa psala táž Ruka.

Buď jako gejzír, který překypuje, ne jako kašna, která jen zadržuje vodu.

Celé město se může přestěhovat, ale studna ne. Milenci se potkají, uhasí žízeň, založí rodinu a vychovají děti tam, kde je studna. Ale když se jeden z nich rozhodne odejít, studna nemůže jít s ním. A láska, i když je stejně čirá, jako ta voda ve studni, tam zůstane také.

Jednoho dne se probudíš a zjistíš, že už ti nezůstal žádný čas na to, abys dělal věci, které jsi vždycky chtěl dělat. Dělej je TEĎ.

Tam, kde je tvůj poklad, bude i tvé srdce.

Jsou okamžiky, kdy stojí za to podstupovat riziko a dělat šílené věci.

Když říkáte "ANO" ostatním, ujistěte se, že neříkáte "NE" sami sobě.

Nejtemnější chvíle nastává vždy před úsvitem.

Když začnete slibovat, co ještě nemáte, přestanete o to usilovat.